anime rose
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

anime rose

Un forum dedicat special anime-urilor Elfen lied, Nana si Gray man!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Cartea preferata

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Scarlet Smith

Scarlet Smith


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 29
Localizare : Dream World
Warn :
Cartea preferata Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Cartea preferata Right_bar_bleue

Data de inscriere : 11/07/2008

Cartea preferata Empty
MesajSubiect: Cartea preferata   Cartea preferata EmptyVin Iul 11, 2008 12:07 pm

Am observat ca inca nu exista un astfel de subiect , asa ca m-am gandit sa-l deschid eu.Bineinteles , cu vesnica intrebare Care este cartea voastra preefrata? si ... Ce ge de carti preferati in general?

Momentan nu am o singura carte preferata , ci o serie de 17 romane cu Angelica Marchiza Ingerilor (nu , nu acesta este titlul tuturor romanelor , insa Angelica este personajul principal).
Este o serie de romane de dragoste , care contine atat romantism , cat si aventura , intriga si multe altele.Cum am mai zis si mai sus , personajul principal este Angelica (sau Angelique , in varianta franceza) , o femeie care a reusit sa cucereasca intreaga lume cu farmecul , frumusetea si caracterul ei.Actiunea incepe in Franta anilor 1600 , insa pe parcursul celor 17 romane personajele ajung in Indii , Lumea Noua si multe alte locuri din intreaga lume.
Autorii acestor romane sunt Anne si Serge Golon , doi soti ce si-au petrecut intreaga viata scriindu-le.Cartile au avut un mare succes , intrucat s-a facut si o ecranizare in 5 serii.
Cum cred ca se intelege si de mai sus , prefer romanele de dragoste , insa sunt de asemenea si o mare fana a cartilor fantasy , gen pe care l-am descoperit abia la inceputul lunii acesteia , cu ajutorul seriei "Cronicile Wardstone".
Sus In jos
Lucy

Lucy


Numarul mesajelor : 35
Varsta : 31
Localizare : Egypt
Warn :
Cartea preferata Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Cartea preferata Right_bar_bleue

Data de inscriere : 15/06/2008

Cartea preferata Empty
MesajSubiect: Re: Cartea preferata   Cartea preferata EmptyVin Iul 11, 2008 12:11 pm

Cartea me preferata este Nefertiti-regina nilului.Imi plac mult aceasta carte ^_^.

O mica povestire (de pe spatele cartii):
La umbra statuii imense a Sfinxului,Kiya,neinfricata fiica a Nilului,intra in vorba cu un tanar toropit de arsita soarelui.Tulburata de vorbele lui mistice si pasionale,afla ca acesta nu era altul decat Amenofis al IV-lea.....Alaturi de el,Kiya va deveni Nefertiti,regina de o frumusete legendara.
Sub impulsul acestui cuplu extraordinar,incepe o aventura unica in istoria Egiptului.Sotii regali instaureaza un nou cult religios,cultul lui Aton,zeul Soarelui-un zeu unic!Se ridica noi temple,ca si o intreaga capitala consacrata lui Aton:Akhenaton.Nefertiti crede intr-o fericire durabila,chiar daca imperiul pare sa se afle in preajma destramarii.Reformele nu sunt bine vazute,tulburarile de la frontiere se inmultesc,iar preotii lui Amon comploteaza inpotriva faraonului.Tutankhamon,tanarul sau frate,fuge de atmosfera fanatica a palatului si se refugiaza langa Nefertiti,devenita adevarata suverana a Egiptului.

Genurile de carti care imi plac sunt cele de egipt,arheologie si chestii de genu asta.
Sus In jos
http://lov-anime4ever.forumgratuit.ro/
Scarlet Smith

Scarlet Smith


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 29
Localizare : Dream World
Warn :
Cartea preferata Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Cartea preferata Right_bar_bleue

Data de inscriere : 11/07/2008

Cartea preferata Empty
MesajSubiect: Re: Cartea preferata   Cartea preferata EmptySam Iul 12, 2008 6:02 pm

Wow , pare foarte interesanta aceasta carte !Imi poti spune si mie te rog cum se numeste ?Si pe mine ma pasiona mitologia , insa nu prea am avut destul timp si materiale sa-mi dezvolt aceasta pasiune.Din cand in cand insa imi place sa citesc orice imi pica in mana. Cartea preferata 168150
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cartea preferata Empty
MesajSubiect: Re: Cartea preferata   Cartea preferata Empty

Sus In jos
 
Cartea preferata
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
anime rose :: Carti :: Carti-
Mergi direct la: